Impresszum Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA

Fogyjunk saját akaraterőnkből!

Manapság minden nőknek szánt hetilap, számos reklám, hirdetés, és internetes bejegyzés arról szól, hogyan tudjuk elérni az ideális testsúlyt, hogyan lehetünk szépek, és kívánatosak.  Sok esetben találkozhatunk olyan csábító ajánlatokkal, melyek gyors, látványost fogyást eredményeznek, egy kapszula szedésével, rövid „divat diétákkal”, vagy éppen zsírleszívással, plasztikai beavatkozásokkal.

Persze, az ember alapvetően „lusta genetikájú”, előszeretettel választja a kényelmes – bár kicsit költségesebb – megoldásokat. Sokszor bele sem gondolunk, hogy ezekkel a módszerekkel esetleg több kárt okozunk magunknak, mint amennyi hasznot hozna a dolog.

Olvassuk a kifejezéseket, „lúgosítsunk”, „káposztaleves-kapszula”, „gyors fogyás 10 lépésben”, „fenék implantátum”, „zsírleszívás”…és még sorolhatnám.

El kell hogy keserítsem az olvasókat, ezek egyike sem jelent megoldást a hosszú távú karcsúság elérése, és megtartása szempontjából.

A gyors, „divat diéták” mindegyikének megvan a hátulütője. Rövid távú, drasztikus fogyás érhető el velük, ugyanakkor a szervezetben hiánybetegségek alakulhatnak ki, erőteljes hangulatingadozásokkal számolhatunk, és a diéta befejeztével több kiló fog visszaszaladni ránk, mint amennyit sikerült „leszenvedni” magunkról.

A csábító „kapszulás megoldás” – eltekintve attól, hogy a pénztárcát is jelentősen megterheli – már pár hónap alatt gyomor-, bélrendszeri problémákat okozhat. Ezek a kapszulák különféle hatóanyagokkal fokozzák az anyagcsere folyamatokat, sokszor eredményeznek hasmenést, irritálják a bélhártyát és felborítják a bélflóra egyensúlyát. Ennek következtében a szervezet vitaminegyensúlya is megborul, immunrendszerünk is legyengül, és gyulladásos folyamatok alakulnak ki az emésztőrendszerben. Lehet, hogy leadunk pár kilót (persze ezt is csak a kúra időszakára, mert utána visszajönnek a nem kívánatos zsírpárnák), de érdemes végig gondolnunk, hogy ilyen áron megéri-e?!

A zsírleszívás, plasztikai beavatkozások szintén látványos eredményekkel kecsegtetnek, de itt is csak átmeneti megoldást találunk a problémára, ha a műtétet követően a megszokott életmódunkat folytatjuk.

Felejtsük el ezeket a módszereket!

Hatékony és hosszú távú eredmény egyetlen módon érhető el, méghozzá úgy, ha pénztárcánk helyett akaraterőnket és kitartásunkat vesszük elő. Miért fizetnénk méreg drága pénzeket, ha saját magunk – önerőből - is képesek vagyunk elérni kitűzött céljainkat?

Elhatározással és életmódváltással csodákra vagyunk képesek, - elérhetjük céljainkat -, de azt tudnunk kell, hogy ez nem megy egyik napról a másikra!

Meg kell fogalmaznunk egy hosszú távú célt, és azon belül kisebb részcélokat. Ezt követően tudatosan összeállítani étrendünket, és rendszeresíteni életünkben a testmozgást. Tudom, sokszor nagyon nehéz elkezdeni ezt az új utat, megtenni az első lépéseket, de ha a célunk elég konkrét, és megvan az elszántságunk, akkor két hét alatt szervezetünk megszokja az újonnan bevezetett életmód elemeket, és máris könnyebben, lendületesebben haladhatunk tovább a kijelölt úton. 

Munkám során sok fogyni vágyó pácienssel találkoztam már, segítettem nekik elindulni az úton, és azt tapasztaltam, hogy a kezdeti nehézségeken túllendülve nőtt az önbizalmuk, elszántságuk, és már nem szenvedésként élték meg a testsúlycsökkentéshez szükséges életmódbeli változtatásokat, hanem élvezettel alkalmazták azokat a mindennapokban.

Ha Ön hasonló cipőben jár, és elhatározta, hogy változtat életén, csak nem tudja, hogyan fogjon hozzá, keressen fel bizalommal az Oxygen Wellness Központokban található Medical részlegen, és segítek Önnek!

Meghatározzuk céljait, felmérjük aktuális állapotát, és személyre szóló programcsomagok összeállításával segítjük Önt céljai megvalósításában.

 

Hart Nikolett

Az Oxygen Medical humánkineziológusa

0 Tovább

Paleolit „diéta” - tények és tévhitek

Napjainkban egyre többet halljuk a „paleolit diéta” kifejezést, megszámlálhatatlan internetes oldalon, fórumokon olvashatunk a módszer lényegéről, mit ehetünk, mit nem…

Számos tévhit, és félreértésre okot adó momentumot találhatunk, amit nem árt tisztázni, mielőtt valaki bele vetné magát a drasztikus változtatásokba. A paleolit „rajongótábor” egyre bővül, ugyanakkor vannak „támadói” is, akik a diéta hatékonyságát megkérdőjelezik, illetve bizonyos részleteit elítélik.

Ebben a cikkben szeretnék „tiszta vizet” önteni a pohárba a paleolit étrend néhány elemével kapcsolatosan.

„A paleolit táplálkozás lényege a visszatérés a kőkori étrendhez. Mivel a gabonafélék és a tejtermékek csupán az utóbbi tízezer évben váltak az ember táplálékává, ezeket egyrészt nem tudjuk megemészteni rendesen, másfelől túl nagy szénhidrát terhelést jelent a szervezetnek, s ez a civilizációs betegségek fő okozója”  - írja Szendi Gábor a könyvében.

Alapvetően elmondható napjaink nyugati társadalmáról, hogy mérhetetlen mennyiségű cukrot, finomított lisztet, egyéb egyszerű szénhidrátokat fogyaszt, ami valóban megterheli a szervezetet, és számos betegség kialakulásában jelentős szerepet játszik (elhízás, 2-tipusú cukorbetegség, magas vérnyomás, metabolikus szindróma…). Ezt csak tetézi a mozgásszegény életmód, valamint a jelenkor elvárásaiból adódó állandó stressz.

Felnőtt korban egyre több embernél jelennek meg a laktóz-, illetve a glutén-érzékenység tünetei is, melyek a fizikai kellemetlenségek mellett sok pszichés problémát is generálnak.

Elsősorban ezen (testi-, lelki-) problémák kiküszöbölése érdekében fontos a csökkentett szénhidrátbevitel, valamint a tejtermékek és a glutént tartalmazó élelmiszerek étrendből való kiiktatása. (Az étrendből el kell hagyni minden olyan ételt, amely búzát, árpát, zabot vagy rozst tartalmaz).

A paleolit táplálkozás kiiktatja a magas fehérje tartalmú hüvelyeseket is, mert lektin található bennük, ami mérgező, áteresztővé teszi a bélfalat, és az így átjutó emésztetlen fehérjék autoimmun folyamatokat és idegrendszeri problémákat idéznek elő.

Ezek a nagyon szigorú megszorítások kevés ember számára tartható elvárásokat támasztanak. Itt hangsúlyoznám, hogy a teljes szigor abban az esetben adekvát, ha a fent említett ételcsoportokkal szembeni érzékenység valóban fenn áll. Abban az esetben, ha glutén-érzékenység nem áll fenn, nyugodtan fogyasztható heti 1-2 alkalommal teljes kiőrlésű pékáru, vagy durum tésztából készült étel.

Tejtermékek kapcsán is tehető némi engedmény. Alapvetően a kemény sajtok mértékkel történő fogyasztásával megengedő a paleolit étrend, de a savanyított tejtermékek, - mint a kefír, natúr joghurt -szintén bevehető alkalmanként a paleolit táplálkozásba, sőt fogyaszthatunk néha laktóz-mentes túrót is.

A hús- és a zsírfogyasztás minden további nélkül megengedett ebben az étrendben. Itt is érdemes pontosítani egy-két momentumot. A hús, az friss csirke, hal, marha, disznó,…hús legyen, lehetőleg sütve, főzve, grillezve készítve! Hanyagoljuk a panírozást, rántást, és a mirelit áruk fogyasztását! Továbbá érdemes kerülni a felvágottak nagy részét is, hiszen ezekben sokszor több az adalék anyag, mint a hús.

Zsírok fogyasztása esetén is legyünk mértéktartóak (főleg, ha az egészségesnek mondott táplálkozásunk mellé nem társul rendszeres fizikai aktivitás)! A kemény sajtok fogyasztása megengedett, de tudjuk azt, hogy ezeknek is nagyon magas a zsírtartalma, így túlzásokba ne essünk ezen a téren sem! A tojás fogyasztása heti 3-4 darabnál ne legyen több!

A paleolit étrend egyéb előnyeinek, hátrányainak tárgyalását folytatom következő cikkemben.

Ne feledjük, ez nem egy „időszakos diéta”, ez egy életmód/életforma, amit hosszú távon, következetesen érdemes folytatni. Természetesen ez esetben sem hagyhatom ki az étrend betartása mellett folytatott, rendszeres testmozgás nélkülözhetetlen szerepének hangsúlyozását.

Táplálkozási tanácsokért, személyre szabott életmód programok összeállításáért forduljon hozzám bizalommal.

Hart Nikolett

Az Oxygen Medical humánkineziológusa

5 Tovább

Aludjon jól és legyen csinosabb!

A több műszakban dolgozókra jellemző alváshiány vagy rendszertelen alvás növeli a cukorbetegség kialakulásának kockázatát és az elhízás veszélyét - állítják bostoni kutatók.

A legújabb kutatások szerint a rendszertelen alvás anyagcsere-zavarokat eredményez, ami növeli a krónikus betegségek kockázatát, mint például az elhízás és a 2-es típusú diabétesz kialakulását, sőt akár halálos kimenetelű is lehet. A hipotézisek bizonyításaként kutatók megvizsgálták, hogy ha az elnyújtott alvás megszakításával egyidejűleg a 24 órás napi körforgást, ciklust is megzavarják, az gyengíti-e a cukorháztartást és az anyagcserét.

 

A tanulmányban 21 normál testsúlyú személy vett részt: 11 férfi és 10 nő, korukat illetően 11 fiatal (23 +/- 2 év) és 10 idősebb (60 +/- 5 év). A kiválasztás alapfeltétele volt, hogy a tesztet megelőző 3 évben egyikük sem dolgozhatott több műszakban, és az elmúlt 3 hónapban 2-nél több időzónát nem válthattak. Az önként jelentkezőket megkérték, hogy a kutatást megelőző 3 hétben 10 órát töltsenek minden éjjel az ágyban. Ezt követően a résztvevőket 3 hétig laboratóriumi körülmények között figyelték meg. Ebben az időszakban 5-6 órát aludhattak egy 24 órás periódusban. Egy napot pedig 28 órára növeltek, ezzel modellezve egy napi 4 órás időzóna eltolódást. Ez a modell lehetővé tette, hogy a kutatók megfigyeljék az alvás zavarok és a napi ciklus változtatásának együttes hatását. A vizsgálatokat 9 visszaszoktató nappal zárták le.

A krónikus alvási zavarok és a napi ritmus egyidejű változtatása egy normál étrend követése esetén az inzulin kiválasztásban 32%-os visszaesést mutatott, és az ebből eredő magas vércukor néhány esetben elő-cukorbetegséget eredményezett. Ennek eredményeképpen a 3 hét alatt feltárt adatok alapján a résztvevők 1 év alatt átlagban 5,7 kg-ot híznának hasonló alvási körülmények között és napi ritmus mellett. Feltételezve, hogy az étkezésben és az aktivitásban a megfigyelt személyek nem változtatnának, így ez az életvitel könnyen vezethetne cukorbetegséghez és elhízáshoz.

Jelen kutatás - az egészségügyi kockázatok csökkentésére - azt ajánlja a több műszakban dolgozóknak, hogy növeljék az alvási periódusukat és tegyenek meg mindent azért, hogy ciklikussá tegyék napjaikat. A kutatók azt már tudják, hogy az alváshiány hatással van a glükóz anyagcserére, de további kutatások szükségesek ezen változások mértékének, mechanizmusának és dinamikájának megállapításához.

Forrás: Európai Élelmiszer Információs Bizottság (EUFIC)

0 Tovább

Életmód Orvoslás

blogavatar

A civilizált világban a legnagyobb problémát jelentő betegségek többsége életmód-alapú. Az Életmód Orvoslás a különböző egészségügyi problémák kezelésében kínál étkezésen, mozgáson, stressz-menedzsmenten és más életmód tényezőkön alapuló kezelést.
- Testsúlycsökkentés
- EgészségPontok
- Életmód Orvoslás
- énEgészségem