Impresszum Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA

Változókor változatos tünetekkel

 

A hőhullámok és az éjszakai izzadás a leggyakoribb menopauza-tünetek. Kutatók azt vizsgálták, hogy gyakoriságuk, erősségük és tartósságuk csupán a genetikától, vagy egyéb tényezőktől is függ-e.

A változókor az európai nőknél általában 50 év körül kezdődik, tünetei jellemzően 2-5 évig jelentkeznek.

Egy brit kutatásban 10 418, 54-65 éves korú, menopauzán átesett nőt vizsgáltak, akik valamennyien már legalább egy éve nem menstruáltak és hormonpótlásban is részesültek. A tanulmány a hőhullámok és az éjszakai verejtékezés összefüggését vizsgálta az életkorral, a testtömeg index-szel (BMI), a hormonterápiával, a méheltávolítással, az életstílussal és a nők hangulatával.

Kiderült, hogy a nők 86%-a már megtapasztalta a hőhullámokat, és 78%-uk az éjszakai verítékezést is.

Több mint 50%-uknál a kellemetlenségek 3 év múltán is jelentkeztek. A tanulmány megállapította, hogy a tünetek elhúzódó jelentkezése összefüggésben állhat esetleges korábbi méheltávolítással, dohányzással, jelentősebb alkoholfogyasztással, tartós stresszel, depresszióra való hajlammal, az átlagosnál korábban elmaradó menstruációval, sőt még az alacsonyabb iskolázottsággal is.

Szintén meglepő megállapítása a felmérésnek, hogy a nők legalább felénél az utolsó menstruációjuk után 10 évvel még mindig jelentkeztek hőhullámok és verítékezés. Szakértők szerint a tünetek gyakoriságát illetően az életkor nem volt meghatározó, ugyanúgy jelentkeztek az ötvenes és hatvanas hölgyek esetében.

Mivel e két tünet komolyan befolyásolja az életminőséget, elhúzódó ismétlődésük esetén érdemes szakorvossal konzultálni. A tünetek enyhítése érdekében sokat tehetünk az ÉLETMÓD MEGVÁLTOZTATÁSÁVAL is: Javasolt rendszeresen sportolni, hűvösben aludni, gyakran szellőztetni, stressz-kezelő módszereket elsajátítani és kerülni a túl fűszeres ételeket, kávét, alkoholt és dohányzást.

A megfelelő, személyre szabott életmód kialakításában segít Önnek az Oxygen Medical szakértő csapata.

0 Tovább

Terhességi diabétesz

Terhességi cukorbetegségnek azt nevezzük, mikor az inzulin hiányt a terhesség alatt fedezik fel. Ilyenkor az anya termel inzulint, mégis inzulin hiány alakul ki, mert a terhesség alatt sokkal többre és a terhesség előre haladtával egyre többre van szükség, mint nem terhes állapotban.  Az inzulin igény növekedésének oka a lepényi hormonok miatt van, ezek a hormonok rontják az inzulin hatékonyságát, ezért a normális vércukor szint fenntartására egyre több inzulint kell az anyának termelni. Ha erre nem képes, a cukorszint kezdetben étkezés után lesz magas, majd ha a hiány növekszik már az éhomi vércukor is elkezd emelkedni és a sejtekben méreg (aceton) szaporodik fel.

A terhes-gondozás során minden anyánál a 24-28. terhességi hét között cukorterheléses vizsgálatot végeznek. Ennek során 75 gramm szőlőcukrot tartalmazó víz elfogyasztása előtt és utána, meghatározott időközökben mérik a vércukor szintjét. Normális szénhidrát anyagcseréjű ember éhgyomri vércukorszintje nem haladja meg a 6,0 mmol/l-es értéket, a szőlőcukor elfogyasztása után 2 órával pedig 7,8 mmol/l-es érték alatt marad. Amennyiben 7,8 mmol/l felett van ilyenkor a vércukorszint, de nem magasabb, mint 11,1 mmol/l, csökkent cukortűrő képességről van szó. Ha a 11,1 mmol/l-t is meghaladja, cukorbetegség a diagnózis.

Szövődmények a babánál és a mamánál

A terhességi diabétesz számos szövődménnyel járhat, mind a várandósság idején, mind pedig a jövőre nézve. Ez a betegség ugyanis befolyással van az érrendszerre, többek között a méhlepényt átszövő erekre is, így azok nem képesek ellátni a magzatot a szükséges tápanyagokkal. Megeshet tehát, hogy gyermek nem kellőképpen éretten, például rossz légzési-keringési funkciókkal jön világra, de akár fejlődési rendellenességek is kialakulhatnak, különösen a tüdőben és a szívben. A méhlepény elégtelen működése miatt az is előfordulhat, hogy az anya szervezetéből a kelleténél nagyobb mennyiségű cukor jut a magzatéba, ami fokozott inzulin elválasztást indít el. Ennek következtében az átlagnál több zsír rakódhat le a magzat testére, így nagy mérettel születik, azonban elképzelhető, hogy emiatt az agyában sem lesz megfelelő a vérkeringés.

Terhességi diabétesz esetén nagyobb a valószínűsége a koraszülésnek is, illetve annak, hogy a gyermeknél vagy az anyánál a későbbiek során cukorbetegség alakul ki.

Fontos a diéta betartása - Milyen diéta javasolt?

Ha kiderült a baj, az első, és talán a legfontosabb a megfelelő étrend kialakítása és betartása. A cél az, hogy a vércukorszintek normál tartományon belül maradjanak és a baba a fejődéséhez szükséges minden tápanyagot megkapjon. Az anyai testsúlygyarapodás ideális esetben ne haladja meg a 8 kg-ot. Három főétkezés és három kis étkezést javasolt úgy, hogy ennek 40-50%-a élelmi rostokban gazdag összetett szénhidrát (zöldségek, teljes kiőrlésű gabonából készült élelmiszerek), 20-25 %-a fehérje (hús, tej), 30%-a pedig zsírféle (inkább a telítetlen zsírsavakban gazdagabb olajat részesítsük előnyben) legyen. Az esti utolsó étkezés és a reggeli első étkezés között ne teljen el 10 óránál több idő. A reggeli magas rosttartalmú, könnyű étkezés legyen, mert ebben a napszakban gyakoribb a jelentősebb vércukor-emelkedés.

A mozgás gyógyír

Fontos tudni, hogy a terhességi diabétesz előfordulása az anyai életkorral és testsúllyal együtt nő. Míg az előbbi adott tényező, az utóbbit az is befolyásolja, hogy elvessük végre a "kettő helyett enni" elvét. A körültekintően végzett mozgás pedig nem, hogy nem árt a mamának és a babának, de kifejezetten előnyökkel is jár. Az Ausztrál Egyetemen azt vizsgálták, hogyan hat a 18. terhességi héten elkezdett, 10 hétig tartó otthoni fitness-program 12 ülő foglalkozású, elhízott várandós nőre. A program során 6 hölgy heti háromszor edzett szobakerékpáron, míg 6-an csak a szokásos napi aktivitásukat folytatták. A résztvevők inzulinszintjét és glükóz toleranciáját a program előtt és után is mérték. Az eredményekből egyértelműen kiderült, hogy a nem edző terhes nőknek sokkal alacsonyabb a glükóz toleranciája, és ezzel összefüggésben magasabb a vércukor szintje. A kutatók szerint a várandósság alatt rendszeresen végzett aerob mozgás kedvező hatással van az elhízott nők glükóz toleranciájára és az állóképességére is. Ez pedig megnöveli a komplikációmentes szülés és az egészséges baba és mama esélyeit.

0 Tovább

Tornával a terhességért - Mozgás az endometriózis ellen

Számos oka lehet annak, ha egy reménybeli édesanyának nem sikerül teherbe esnie. A várandósság akadálya, a meddőség oka gyakran lehet endometriózis, PCO-szindróma vagy akár a korai menopauza is. Az említettek közül az endometriózis sajnos egyre gyakrabban diagnosztizált ok, a teherbe esni nem tudó nők esetében. Ebben a betegségben a méhnyálkahártya szövetei más, nem a méhhez tartozó területeken is megjelennek a hasüregben, sőt, extrém esetekben akár a hasüregtől egészen távol is. Az endometriózis ráadásul egészen alattomosan jelentkezik, gyakran nagyon nehezen diagnosztizálható.

Milyen tünetekkel jár az endometriózis?

Az endometriózis lehet enyhe, mérsékelten súlyos vagy súlyos, és kezelés nélkül idővel romolhat. Endometriosis esetén egyes esetekben egyáltalán nem alakulnak ki tünetek, és a betegséget csak egy teljesen más ok miatt végzett műtét során fedezik fel. Másoknál az alábbi tünetek lehetnek jelen.

    - Fájdalmas menstruáció (dysmenorrhea). A kismedencei fájdalom a menstruáció előtt néhány nappal elkezdődhet, és a menstruációt követően néhány napig fennállhat, alhasi fájdalmat, illetve hátfájdalmat előidézve.

    - Fájdalom más időpontokban. Kialakulhat a kismedencei fájdalom az ovuláció során is. Egy éles mély fájdalomkén jelentkezhet a kismedencében közösülés alatt, illetve székeléskor vagy vizeléskor.

    - Fokozott vérzés. Előfordulhat, hogy időnként a menstruációs vérzés mennyisége fokozódik, illetve két menstruáció között is vérzés alakul ki.

    - Meddőség. Vannak olyan esetek, amikor az endometriosist a meddőség hátterében álló okok keresésekor diagnosztizálják.

Műtét helyett mozgás

Az endometriózis lehetséges megoldása ma elsősorban a műtéti beavatkozás, amelyek során a csokoládécisztának nevezett szöveteket eltávolítják - ha ez lehetséges -, de ez sem jelent biztos gyógyulást. Az endometriózis okairól pedig egyelőre nem sokat tud az orvostudomány, és meglepő módon azt is feljegyezték, hogy a tünetek terhességet követően egyes esetekben teljesen meg is szűnnek.

Hogy mégis mi a legjobb megoldás? A rendszeres fizikai aktivitás és az ARWEN torna

Az ARWEN torna (tudományos nevén: pszicho-neuromuscularis gynaecologiai reorganisatio) egy komplex szerzői joggal védett gyógy- és mozgásterápia. Magában foglalja az egyedien önálló zártláncú mozgáselemeket, valamint az egyénre szabott pszichoszomatikus áthangolást és a speciálisan hozzákapcsolt egyéni tünetek felszámolására irányuló nőgyógyászati makrobiotikus étkezést, amely kimondottan a nőgyógyászati és női meddőségi problémakörök (PCOS, endometriosis, korai menopausa stb.) módszertani megoldását tartalmazza.
Endometriosisra alkalmazva ideális „gyógyszer” és aktív fizioterápia: megelőzi a betegség kialakulását, kiírtja a hasűri és kismedencei szerveken a felrakódott endometriális szöveteket, oldja a hegesedéseket, a gyulladási folyamatokat felszámolja (ezért nem szükséges a műtét és a hormonterápia). Olyan karbantartást jelent, amellyel nem újul ki a betegség. Megszünteti a kismedencei gyulladás okozta oxidatív stresszt, nincsenek mellékhatásai, így lehetővé teszi a fogamzást a torna végzése alatt.

0 Tovább

Életmód Orvoslás

blogavatar

A civilizált világban a legnagyobb problémát jelentő betegségek többsége életmód-alapú. Az Életmód Orvoslás a különböző egészségügyi problémák kezelésében kínál étkezésen, mozgáson, stressz-menedzsmenten és más életmód tényezőkön alapuló kezelést.
- Testsúlycsökkentés
- EgészségPontok
- Életmód Orvoslás
- énEgészségem